Тема. Джек Лондон. « Жага до життя». Проблеми життя і смерті, дружби й
зрадництва у творі
Цілі: навчальні – ознайомити учнів з особистістю американського
Письменника, змістом оповідання; допомогти усвідомити його
ідейно-художні особливості та естетичну привабливість, морально-
етичну спрямованість; розвивальні – розвивати образне та логічне
мислення, навички роботи з художнім текстом, уміння виразно,
вдумливо читати , переказувати, висловлювати свої думки та враження;
виховні – формувати прагнення до загартування духу й тіла, до
збереження власної гідності.
Теорія літератури: оповідання, тема, ідея, епіграф, герої художнього твору.
Обладнання: портрет письменника; книжкова виставка «Жага до життя» з
нагоди 140-річчя від дня народження Дж.Лондона; ілюстрації до
біографії та до оповідання; краєвиди Аляски, мультимедійна презентація,
карта світу. РМ «Афоризми Джека Лондона».
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Людину, яка не здається,
перемогти не можна (Е. Хемінгуей)
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Слово вчителя
Сьогодні ми пройдемо стежками людських доль, спробуємо розібратися, що таке справжнє людське щастя, які шляхи ведуть до нього на прикладі твору Дж. Лондона «Жага до життя»". Намагатимемося також проникнути у психологію та мотиви людських вчинків, розглядаючи їх крізь призму художнього тексту. Тому девізом нашого уроку є «Перемагають лише сильні»
Ми повинні пам’ятати життя людини — то лише мить між минулим і майбутнім, воно дається нам один раз, і, звичайно, варто прожити його гідно. Якщо ти Людина з великої літери, то зможеш пережити і перемогти всілякі негаразди. Як стверджував Сенека: "Життя цінується не за тривалістю, а за змістом". Твір Дж. Лондона допоможе нам відповісти на низку запитань: Як жити? Як любити? Якими бути?
— З чим у вас асоціюється слово "життя "?
Нерідко в житті трапляються такі складні ситуації, з яких, здається, немає виходу. Одні люди в таких випадках втрачають оптимізм і присутність духу. Інші ж не зупиняються перед труднощами, шукають вихід і знаходять його.
Зумів вижити в складній життєвій ситуації і герой оповідання Джека Лондона «Жага до життя». Писав він про Північ, сувору, величну, в умовах якої виявляється справжня людська сутність.
2.Робота з РМ - читання афоризмів Джека Лондона
« Якщо ти приховав правду, якщо ти не піднявся з місця і не виступив на зборах, якщо виступив, але не сказав усієї правди – ти зрадив правду».
« Дайте мені глянути правді в обличчя. Розкажіть мені, яке обличчя у правди».
« Справжнє призначення людини - жити, а не існувати».
3.Прийом « Мікрофон»:
Що ми можемо розказати про Джека Лондона, читаючи його афоризми? Що найбільше він цінував у житті?
4. Прийом « Письменник про письменника».
Сучасник Джека Лондона, репортер журналу « Читач», так згадує про нього: « Рідко з ким сходишся так легко, як з Джеком Лондоном. Він чуйний та щирий, чужий яких би то не було умовностей, випромінює гостинність. Тримається він вільно, в ньому багато хлоп’ячого, він шляхетний, дуже простий, оригінальний і надзвичайно приваблює до себе. Гість відразу ж відчуває, що його приймають на правах друга».
5. Слово вчителя.
Дружина письменника так згадувала про нього : « Перше, що кидалось в очі й запам’ятовувалось на довгі роки – це широко відкриті великі, прямі, сірі очі, скромна, спокійна манера триматися і головне – достатньо великі красиві губи з особливими, глибокими, загнутими доверху куточками. І на всьому цьому якийсь відбиток чистоти й порядності».
6. Прийом « Мікрофон»:
- Яким ви «побачили» Дж. Лондона у цих висловлюваннях?
ІУ. Вивчення нового матеріалу.
1.Виразне читання статті підручника про письменника.
2.Бесіда :
- Що найбільше вразило вас у житті Дж. Лондона?
- Яку річницю з дня народження письменника відзначило людство у 2016 році?
Оповідання «Жага до життя» Джек Лондон написав (1906) року . Це дуже цікаве і повчальне оповідання про Північ, про ненаситну жадобу людей до золота, про золоту лихоманку, яка охопила багатьох американців наприкінці XIX ст., після того як у 1896 р. на річці Юкон, що на Алясці, було знайдено золото. Уже через 2 роки на пустельних землях виросло місто Даусон-сіті з 10 тисячами жителів. А всього на Аляску прибуло 25 тисяч золотошукачів.
Автор оповідання теж побував у Клондайку — так називався район пошуків золота. У 1897 році він і його родич купили собі хутряні куртки, взяли все необхідне для суворої зими і подалися за щастям. Зима на Алясці завжди морозяна, температура сягає -65°С. Тільки смілива людина витримає такі умови життя.
Джек Лондон був сміливцем .
Головний герой – це сильна особистість.
Герой переміг смерть. Які поради він дасть нам.
Давайте спробуємо написати основні правила, як вижити в екстремальній ситуації, так звані правила виживання. Спробуємо навчитись боротись за своє життя на прикладі героїв творів.І найголовніше: спробуємо відповісти на запитання: «Чи варто взагалі боротись за життя, особливо тоді, коли шанси мінімальні?»
4. Бесіда.
- Те, що герой вижив, випадковість?
- Ви потрапили в екстремальну ситуацію. Що робити? Яке перше правило ви б сформулювали?
- Що в творі є символом надії?
- Чому потягнувся за рушницею, адже в ній не було патронів?
- Що гнало його вперед? Чи думав про Білла?
Правило перше - не втрачати надії, не впадати у відчай.
5. Індивідуальні завдання.
Учні отримують коробки із сірниками. Завдання: що зробив герой із сірниками?
6. Бесіда.
- Чому так беріг сірники?
- Що означає вогонь?
Друге правило: зберігати вогонь як символ життя.
- Герой боровся з голодом, холодом, хворобами, болем. Що було найстрашнішим?
- Що їв герой?
- Навіщо він це робив, адже зразу йому хотілось їсти, а згодом голоду не відчував?
Третє правило : щоб вижити, треба їсти.
8. Бесіда.
- У природі існує такий закон: виживає сильніший. Людина – частина природи. Як цей закон розкривається у творі?
- З якими хижими звірами зустрічається герой? Чому він перемагає?
9. Рольова гра: від імені героя розповісти про свою зустріч із вовком.
Правило четверте: не показувати страху перед хижими звірами. Людина сильніша за хижого звіра.
10. Індивідуальне завдання:
Підрахувати вагу золота і решти речей, які були у героя.
11. Бесіда.
- Що означало для героя золото в житті?
- Чому ж він його викинув?
- Яку річ не загубив, не викинув, а постійно до неї звертався?
- Що символізує годинник? Що він з ним робив?
Правило п’яте: найбільша цінність людини – життя. Відмовся від усього, що заважає жити.
12. Слово вчителя. Зараз буде привал. Привал – гітара, пісні.
Послухаємо пісню. Ми розробили 5 правил виживання, а останнє розробити нам допоможе відомий бард Володимир Висоцький і герої його «Пісні про друга». Слухаючи пісню, ви повинні подумати над такими запитаннями:
- Як ця пісня перегукується з твором?
- Про які два шляхи говорить Висоцький?
13. Прослуховування пісні Висоцького «Пісня про друга».
14. Відповіді учнів.
15. Бесіда.
- Коли зустрілись Білл і герой?
- Коли Білл втратив людську сутність?
- Що сказав герой, коли побачив кістки Білла?
- Чому не смоктав кісток Білла? А як вчинив би Білл?
- Що було біля кісток Білла? Про що це свідчить?
Правило шосте: бережи людську сутність. Будь людиною?
16. Бесіда.
- А чи зберіг герой людську сутність?
- На кого він був схожий зовні?
- Чим марив на кораблі? Про що це свідчить?
- Які найголовніші людські цінності? Що в житті найголовніше?
V. Закріплення знань, умінь і навичок.
1. Робота над проблемним питанням.
– Чи варто боротися за життя?
2. Узагальнююча бесіда:
- Чи можна героя назвати сильною людиною?
- Звертання до епіграфа.
- Чи переміг герой? Що означає перемога героя?
- Чому зазнав поразки Білл?
VІ. Повідомлення домашнього завдання та інструктаж щодо його виконання.
Уміти розповідати про життя і творчість письменника. Виразно читати оповідання « Жага до життя», переказувати, виділяти головне та деталі.
VІІ. Підбиття підсумків уроку.
Прийом « Продовжте речення»
- Найбільше мене вразило те, що …
Немає коментарів:
Дописати коментар