Система уроків Елеонор Портер "Поліанна"

Урок 1
Тема: Елеонор Портер (1868 – 1920). Повість «Полліанна»
Мета: ознайомити п’ятикласників  із життям та творчістю письменниці Елеонор Портер;
формувати  навички виразного читання, коментування, висловлювання власної позиції щодо прочитаного, виділення ключових моментів;
виховувати прагнення пізнавати світ, поважати загальнолюдські цінності.
Теорія літератури: повість, портрет.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання.
2.  Повідомлення теми та завдань уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Літературний диктант.
Літературний диктант  (за змістом повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»)
1. Ім'я тітоньки, яка виховувала Тома.
2. Який день тижня Том не любив найбільше?
3.  Назва містечка, де жив головний герой.
4. Дякуючи якому покаранню Тому вдалось відкрити новий закон?
5. Чому Том і Гек потрапили вночі на цвинтар?
6. Яка пригода трапилась на кладовищі?
7. Чому Том і Гек дали клятву мовчати про те, що побачили?
8. Як було врятовано безвинного в’язня?
9. Ким став Том для жителів міста після виступу в суді?
10. Чому всі хлопці заздрили Геку Фінну?
11.  Псевдонім Марк Твен означає…
12. Том заблукав у печері разом з …
2.Взаємоперевірка
·         Тітонька Поллі.
·         Понеділок.
·         Санкт – Петербург.
·         Пофарбувати паркан.
·         Випробувати засіб від бородавок.
·         Стали свідками злочину.
·         Боялися Джо.
·         Том дав свідчення в суді.
·         Героєм.
·          Він не залежав ні від кого.
·         Мірка два.
·         Беккі
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Проблемне питання
- Чи відома вам дитяча гра, у яку б із однаковим задоволенням грали як діти, так і дорослі?
2.Вступне слово вчителя.
Є книжки, які обов`язково треба прочитати не тількидітям, а й дорослим, це книжки, що можуть змінити не тільки нас самих, а й наше ставлення до навколишнього світу. Одним із таких творів, що обійшов половину земної кулі, став роман Елеонор Портер «Поліанна». Американська письменниця стала відомою завдяки тому, що навчила представників різних країн і національностей «грати у радість», вселила віру у свої сили і змусила замислитися над тим, як ставитися до самих себе, до труднощів у житті й до людей, які тебе оточують.
Елеонор Портер народилася 19 грудня1868 року у місті Літлтон (англ.Littleton), штат Нью-Гемпшир, у родині перших переселенців до Америки. З дитинства Елеонор захоплювалась музикою, співала в церковному та світському хорах, вчилась у бостонській консерваторії. Але після одруження з Джоном Лиманом Портером у 1892 році вона переїхала разом з чоловіком спершу в Масачусетс, потім в Теннессі, а потім в Нью-Йорк, і захопилася письменством. У 90-их рр. на сторінках американських журналів з'являються її перші оповідання, написані під псевдонімом Елеонор Стюарт, а в 1907 році світ побачив її перший роман «Зустрічні течії». Найвідоміший роман письменниці, «Поліанна», вийшов у світ 1913 року і відразу став шалено популярним. Відома американська актриса, зірка німого кіно Мері Пікфорд, за право екранізувати роман заплатила його авторці чималу на той час суму. Роман «Поліанна» захопив читачів настільки, що на адресу Елеонор Портер посипався шквал листів з проханнями розповісти, що сталося з головною героїнею роману далі. Тому вже в 1915 році письменниця видала друком наступний роман — «Юність Поліанни». Всього за кілька років письменницької кар'єри Елеонор Портер створила 4 томи коротких оповідань і 14 романів для дітей та дорослих. У 1920 році Елеонор Портер померла. Наступного дня по її смерті газета «Нью-Йорк Таймс» опублікувала некролог під заголовком "Померла авторка «Поліанни».
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
·         Знайомство з біографією Елеонор Портер та історією написання повісті «Полліанна» .
 Елеонор Портер (19 грудня 1868 р. – 21 травня 1920 р.)
- Американська письменниця Еленор Портер народилась у родині нащадків одних з перших британських переселенців. Освіту здобула в місцевій школі, потім вчилася співу в консерваторії в Бостоні і з успіхом виступала на світських концертах і в церквах . У 1892 р. вона вийшла заміж за бізнесмена Джона Лаймана Портера і разом з ним переїхала спочатку в Массачусетс , потім в Теннессі і,нарешті, в Нью -Йорк. Починаючи з 1892 р., Е. Портер публікує оповідання під псевдонімом Еленор Стюарт, а в 1907 р. з'являється перший роман  "Зустрічні течії", в наступному році в світ вийшло продовження "Зміни“.
Справжніми бестселерами стали  книги Портер :"Міс Біллі", "Міс Біллі приймає рішення " і "Міс Біллі виходить заміж" .
 А в 1913 р. у світ вийшла  повість, якій письменниця зобов'язана своєю всесвітньою і нев'янучої славою –" Полліанна ". Книга відразу ж зустріла захоплений прийом у читачів різного віку, і попит на неї не могли задовольнити мільйонні тиражі ( вже у 1920 р. книга була перевидана 47 разів!). По всій Америці створювалися " Клуби Полліанни “.
Знаменита актриса німого кіно Мері Пікфорд заплатила Портер астрономічну на ті часи суму за права на екранізацію повісті. На Бродвеї з гучним успіхом йшла п'єса " Полліанна " з Елен Хейз у головній ролі.
Письменниця отримала безліч листів з проханнями продовжити історію її незвичайної героїні, і в 1915 р. з'явилася друга книга - «Полліанна виростає».
Портер продовжувала писати до самої своєї смерті, і її нові твори викликали чималий інтерес публіки.
Три письменниці (Вірджинія Моффат , Харрієт Сміт і Елізабет Бортон ) по черзі створювали все нові книги, об'єднані образом головної героїні. Так з'явилася ціла серія - « Радісні книги Полліанни »
·         Робота з підручником. Читання рубрики «Літературна кухня» (с.182 – 184)
·         Виразне читання «ланцюжком» розділу 3 «Приїзд Полліанни».
·         Обговорення прочитаного.
·         Словникова робота. Робота над засвоєнням літературних термінів.
·         Робота з текстом.
- Знайдіть та зачитайте опис зовнішності Полліанни.
- Як головна героїня пояснює термін «жіноча допомога»?
V. Підсумок уроку.
- Чого очікувала Полліанна від свого переїзду?
- Чи скаржиться дівчинка на свою долю?
- З чого видно, що Полліанна глибоко переживає смерть батька?
VІ. Домашнє завдання.      1.Виразно читати й переказувати розділ  3.

   Урок 2
Тема: Елеонор Портер. «Полліанна». Щирість, мужність і оптимізм героїні твору, її вплив на життя міста.
Мета: продовжити знайомство зі світовим бестселером Е. Портер; визначити ідею твору, сприяти розумінню її глибини;удосконалювати навички аналізу художнього твору, роботи з підручником, виразного читання; виховувати оптимізм, позитивне світосприйняття.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
                                                           Хід уроку
І. Організаційний момент.
1Повідомлення теми та завдань уроку .
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.      Контроль домашнього завдання. Інтерактивна вправа «Продовж речення» (усно)
·         Елеонор Портер народилась 19 грудня  1868 року.
·         Країна, де вона жила, це - США.
·         Майбутня письменниця спочатку здобула професію  співачки .
·         Елеонор Стюарт – це псевдонім  Елеонор Портер.
·         У 1913 р. світ побачила повість «Полліанна» .
·         У 1920 р. книгу «Полліанна» перевидавали 47  разів.
·         Полліанна переплутала  тітоньку Поллі з Ненсі.
·         Жіноча допомога - це благодійне товариство .
·         Бути багатим – мати в кожній кімнаті  килим та їсти щонеділі морозиво.
·         Полліанна раділа з того, що не мала раніше гарних речей, тому що тепер їй сподобається в будинку тітоньки Поллі ще більше.
2. Бліц – опитування
1. Що найбільше запам’яталось вам у прочитаному  розділі?
2. Чому, на вашу думку, повість Е. Портер стала такою популярною?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Оголошення епіграфа уроку.

 - Як ви розумієте слова письменниці?                                
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
  1. Прочитайте розділ 4 .
·         Підготуйте запитання за змістом.
·         - Що найбільше вразило вас в розділі 4?
·         Словникова робота.
Марнославство – гординя. Місія – приміщення, де жив посланець церкви. Фіранки – занавіски. Шокована – вражена.
     2. Евристична бесіда
Чому тітонька Поллі вирішила поселити небогу у кімнатці на горищі?
- Якою рисою Полліанни тітонька була страшенно роздратована?
-З якою метою була написана ця повість?
  1. Бесіда.
- Чи змогла Полліанна змінити людей, які її оточували?
- Чиє життя стало іншим після спілкування з дівчинкою?

V. Закріплення знань, умінь, навичок.
- Які приводи для радості знаходила Полліанна?
VІ. Підсумок уроку .
VІІ. Домашнє завдання.
1.Прочитати розділ 5 (с.192-195).
2.Скласти запитання за змістом прочитаного.








 Урок 2
Тема. Е. Портер «Полліанна». Щирість, мужність і оптимізм героїні твору
Мета: навчальна: ознайомити з новими розділами твору, допомогти зрозуміти особливості образу маленької мужньої дівчинки, здатної змінювати світ;
розвивальна:формувати навички виразного читання, переказу, виділення ключових епізодів, коментування їх, висловлення оціночних суджень;
виховна: виховувати на прикладі головної героїні прагнення до щирості в стосунках людьми, стійкості в подоланні життєвих труднощів, оптимістичні погляди.
Теорія літератури: роман, сюжет, елементи сюжету, герої художнього твору, художні  засоби.
 Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до нього, уривки з кіно­фільму.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Звернення вчителя до учнів
— Гра в радість. Такої ще не чули. А коли вийшла у світ книга «Полліан­на», нею захопилися всі. Як це добре — вміти знаходити позитивне в усьому, навіть у негативному. Маленькій дівчинці інколи важко бути радісною, коли на її плечі лягає горе — втрата рідних. Героїня відчайдушне намагається вияв­ляти силу духу, оптимізм та ще й підтримувати інших. Із подальшим життям Полліанни ми продовжимо знайомитися на сьогоднішньому уроці.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання
1. Розповідь учнів про письменницю Е. Портер
2. Виразне читання, переказ уривків із розділу І роману «Полліанна», висловлення своїх думок та почуттів
* Поєднайте героїв із їхніми короткими характеристиками.
Холодна, сувора, з розвиненим почуттям обов'язку
Весела, життєрадісна, добросердечна, сильна духом
Доброзичлива, привітна, турботлива, справедлива
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання розділу V «Гра»
2. Словникова робота
Перейматися — хвилюватися. Дух забило — затрималося дихання від хвилювання, інших емоцій. Перепаде — дістанеться. Тендітним — ніжним, тонким. Сутінки — потемніння, настання вечора. Милиці — пристрій для хо­діння при пошкоджених кістках ніг, рос. костьіли. Жіноча допомога — благо­дійна організація при церкві. Ластовиння — веснянки, коричневі цяточки на обличчі, рос. веснушки. Люстерко — дзеркало.
3. Обмін враженнями про прочитане за питаннями рубрик «Робота з текстом» розділу V «Творче завдання», «Для обговорення» підручника (вибірково)
4. Стислий переказ учнями змісту розділів VI, VII або розповідь учителя 
5. Виразне читання розділу VIII «Полліанна йде в гості» ,
6. Словникова робота
Спантеличеною — рос. сбитой с толку. Благала — просила. Охрестила — , назвала по-своєму. Як ся маєте — як поживаєте. Пробелькотів — промовив , невиразно, нерозбірливо. Прихожанка — та, що відвідує церкву, входить до І церковної громади. Місіс — шанобливе звертання до заміжньої жінки в ан- І гломовних країнах. Не наважився — не посмів. Кліпала — блимала. Тьмя- І ний — темнуватий, невиразний. Спохопилася — рос. спохватилась. Гадки не . мала — не знала, не могла знати. Фіранка ~ легка завіса на вікні. Шокована — вражена. Скептично — іронічно, недовірливо. Сенс — смисл, зміст.
7. Обмін враженнями про прочитане
* Що викликало у вас здивування, що — захоплення?
* Чи не здається вам, що Полліанна нав'язлива, настирливо втручається в життя інших, навіть незнайомих людей?
* Чи можливе й чи доречне втручання дитини в життя дорослих у наш час?  У яких випадках? (Якщо доросла людина потребує допомоги.)
8. Евристична бесіда за питаннями рубрик «Робота з текстом», «Для обговорення» підручника (вибірково)
9. Розв'язаний проблемного питання
Як ви гадаєте, що для головної героїні роману найстрашніше в її нинішньому   житті і що вона вважає таким самим страшним для інших людей? Свою дум­ку доведіть. (Самотність, саме тому Полліанні стало шкода Незнайомця.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Робота з рубрикою «Творче завдання» підручника»
2. Бесіда
 Чи зустрічали ви таких людей, як місіс Сноу, котрі завжди чимось незадоволені? Що ви їм порадили б?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати, переказувати прочитані розділи, вміти коментувати ключові епізоди, висловлювати та доводити свою думку. "
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ І
 інтерактивний прийом «Мікрофон»                                                                            .
Продовжте речення.
«Я гадаю, що місіс Сноу мала б...». 


 Урок 3
Тема: Е.Портер «Поліанна». Розкриття образу Поліанни. Поліанна та її друзі.
Мета: вчитися характеризувати героїв; визначити ідею твору, сприяти розумінню її глибини; удосконалювати навички аналізу великого за обсягом  художнього твору; виховувати оптимізм, позитивне світосприйняття; формувати базові компетентності.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
                                                           Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Привітання.
2.  Повідомлення теми та завдань уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
·         Контроль домашнього завдання. Інтерактивна вправа «Сюжетний ланцюжок» (усно).
Орієнтовний план
·         Розмова з Ненсі.
·         Татова гра.
·         Милиці.
·         Краєвид з вікна.
·         Ненсі теж гратиме у гру Полліанни.
·         Дівчинка рада покаранню.
·         Дивна дитина.
·         Сум за татком.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
·         Слово вчителя.
Життя Полліанни у будинку тітоньки тривало. Дівчинка своєю появою внесла якесь дивовижне світло у буденне, часто безрадісне життя. Тітонька Поллі і сама не помітила, як погодилась прихистити бездомне кошеня, потім цуценя, врешті, сама запропонувала хорошу кімнату Полліанні, при цьому почувалась безпорадною та безсилою протестувати.
 Познайомившись із самотнім відлюдькуватим джентльменом, що пережив невзаємне кохання до матері Полліанни, дівчинка змогла його розговорити, навіть врятувала йому життя.
  Оскільки поблизу будинку тітки Поллі не було сімей, де б проживали ровесники Поліанни, дівчинка з легкістю спілкувалась із дорослими, навчила грати у свою гру і буркотливу, вічно незадоволену місіс Сноу, і похмурого містера Пендлтона, допомогла закоханій Ненсі, дуже перейнялась долею безпритульного Джиммі Біна, намагаючись знайти йому родину.
Лікар Чилтон «приписував» Полліанну, як найефективніші ліки для своїх хворих.
Значних змін зазнав і внутрішній світ тітоньки Поллі.
ІV. Формування знань, умінь, навичок.
1.      Визначення композиції твору. Учні називають композиційні елементи та знаходять їх  у творі .
Експозиція – очікування приїзду Полліанни, розмова прислуги.
Зав’язка – приїзд дівчинки.
Розвиток дії – Полліанна знайомиться з жителями містечка, вчить їх своїй грі
Кульмінація – дівчинка дізнається, що не зможе ходити.
Розвиток дії – Джиммі умовив тітоньку звернутися до лікаря Чилтона.
Розв’язка – лист Полліанни про одужання.
2.      Робота у зошитах.
Риси, притаманні нашій головній героїні, будемо записувати до «Грона».
3.      «Гра в радість». Учні грають у гру за правилами Полліанни.
Учитель пропонує учням витягнути листочки з ситуаціями, у яких потрібно відшукати щось радісне. Ситуації:
      1. Весь тиждень йде дощ...
2. Мені не купили шоколадку...
3. Краща подруга (друг) поїхала на канікули до бабусі...
4. Хочу подивитися довгоочікуваний фільм по телевізору, але потрібно погуляти з молодшим братом...
5. Не працює Інтернет...
4.   Слово вчителя
Незвичне сприйняття світу Поліанни. Героїня Е. Портер уміє помічати навколо такі речі, що навіть самі повсякденні предмети та явища наповнюються сенсом.
Висловлювання Поліанни:
«Яка різниця, тепло на вулиці або холодно, коли в твоїй кімнаті цілий день живе маленька веселка?»;
«Собаки та коти чомусь розбираються в людях краще за самих людей»;
«Люди потребують заохочення більше, ніж осудження... Похвально зміцнювати їх дух і згубно підкреслювати негативні якості»;
«Житло стає Будинком тільки завдяки жінці або присутності дитини»;
«Вона ж зовсім не схожа на інших, а коли люди не схожі, це так цікаво!»;
«Якщо не можеш радіти, радій, як можеш!».
(Учні коментують висловлювання, які найбільше їм сподобалися.)

V. Закріплення знань, умінь, навичок .
Гра “Відгадай, про кого мова?”(усно).
1.Зневірений, бездомний, нещасний. (Джиммі Бін).
     2. Самотня, нещасна, сувора. (Тітонька Поллі)
     3. Буркотлива, вічно незадоволена і хвора. (Місіс Сноу).
     4. Добра, турботлива, щира. (Ненсі).
5. Похмурий, замкнутий. (Джон Пендлтон).
6.Чуйний, добрий, але одинокий. (Лікар Чилтон).
VІ. Підсумок уроку. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
- Продовжити думку:
- Полліанна навчила мене… .
- Радість у житті…
VІІ. Домашнє завдання.
Закінчити читання твору «Полліанна»                                                          
                                                          

Урок 4.
Тема.  «Полліанна». Ідея радості життя й відкриття світу у творі.
Мета: вчити грамотно висловлювати свої думки; сприяти розумінню учнями глибини закладеної у творі ідеї; продовжувати удосконалювати навички роботи з підручником, аналізу художнього твору; розвивати навички виразного читання; виховувати інтерес до літератури, оптимістичне світобачення.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
комп’ютер.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
1.      Перевірка виконання домашнього завдання.
2.      Експрес-опитування:
3.      Чому роман Е. Портер став таким популярним?
4.      Яке враження на вас справив твір?
5.      Що запам’яталося, вразило, здивувало? Чому?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
1.      Вправа «Подаруй посмішку». Учні по черзі передають один одному посмішку.Запитання:
- Чи приємно було посміхатися своєму сусідові?
- А чи приємно отримувати посмішку?
- Які почуття у вас виникали при виконанні цієї вправи?
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
V. Застосування знань, умінь і навичок:
1. Читання найулюбленіших моментів у творі
1.      Обмін враженнями про прочитане.
2.      Вправа «Правила життя Полліанни». На столі вчителя лежать предмети. Завдання для учнів: пояснити, кому із героїв твору можна порекомендувати ці засоби, як ліки проти негараздів?
Очікувані результати:
3.      Крем проти ластовиння (для Полліанни).
4.      Троянда (любов тітоньки Поллі).
5.      Стетоскоп (лікарю Чілтону (лікар – найрадісніша професія, бо повертає людям здоров’я).
6.      Будинок ( для Джиммі).
7.      Скелет (Джону Пендлтону (краще мати в будинку живого хлопчика, ніж «тримати скелета у шафі»).
8.      Різнобарвні клубочки вовни (місіс Сноу)
9.      Бейджик з написом «Твоє ім’я – найкраще» (Ненсі).
VІ. Закріплення знань, вмінь та навичок учнів:
1.      Проект «Рецепт радості».
Зараз ми спробуємо з’ясувати, що музика, смак, запах, колір можуть міняти настрій людини. Пропоную вам придумати рецепт гарного настрою і радості. Для цього заповніть таблицю. (Учням роздаються листочки з таблицею.)


Стан
Рекомендовані процедури
смак
запах
колір
звук
1.
Коли мені сумно




2.
Коли мені страшно




3.
Коли я збуджений




4.
Коли я лінуюся




5.
Коли я втомився





Презентація проектів «Рецепт радості», обговорення.

VІІ. Підбиття підсумків уроку:

1.      Запитання до учнів:

- А як ви вважаєте, оптимізм допомагає людині у складних життєвих ситуаціях?
2.      Рефлексія. Прийом «Букет настрою».
 На екрані – шість букетів різних кольорів.
- Який букет ви візьмете сьогодні з уроку, чому?
(Жовтий букет – світлий, приємний настрій.
Темний букет – сумний настрій.
Зелений букет – душевний настрій.
Синій букет – спокійний настрій.
Червоний букет – активний творчий настрій.
Фіолетовий букет – натхненний настрій.)


VІІІ. Домашнє завдання
Підготуватися до конрольної роботи.





2 коментарі:

  1. Дякую,колего. Традиційні та інноваційні форми роботи органічно поєднано для досягнення мети уроку. Доречно введені асоціативні вправи, які пробуджують емоції і впливають на виховання справжньої людини.

    ВідповістиВидалити
  2. Нема відповіді на питання напишу це одній людині і вас заблокують!!!!

    ВідповістиВидалити