понеділок, 13 березня 2017 р.

Система Жуль Верн "П`ятнацятирічний капітан"

Урок  №1
Тема.    Жуль  Верн  - автор  пригодницьких  науково -  фантастичних  творів
 Мета.  Ознайомити  учнів  із  життям  і  творчістю французького  письменника  Жуля Верна , допомогти осягнути його творчі задуми,  дати  поняття про пригодницький роман; розвивати вміння слухати, аналізувати, узагальнювати набуті знання, навички писатирекламу;формувати  інтерес до творів  Жуля Верна; інтерес до читання ,виховувати, високі  моральні якості. 
Обладнання: портрет Ж.Верна, виставка його творів, текст роману Ж.Верна «П'ятнадцятирічний капітан»

                Хоч би там що я писав, хоч би там що я 
            вигадував, я завжди стою на ґрунті  дійсності.
            Вже  близька та пора, коли   наукові відкриття 
            перевершать силу уяви.                                                                                                                        
                                                              Жуль  Верн                                                                                                                                                                    
              Ніхто  на  світі  не  прожив  би  без  мрії…                                                                                           
                                                        Леся  Українка
ХІД УРОКУ
І .Мотивація навчальної діяльності
На столі вчителя предмети: корабель, перо, книга, глобус.
Як вони пов'язані між собою? Якій людині вони можуть належати? (Людині, що любить мандри, книги.)
Такі  речі  могли  належати  й  відомому  французькому  письменников   Ж. Верну, який розповідав у своїх творах про подорожі й пригоди, про розумних та сміливих людей. 
II.Вивчення нового матеріалу
Сьогодні Ж. Верн завітав до нас на урок
1. Інтерв'ю з Ж. Верном
(У ролі письменника — учень, добре обізнаний з біографією романіста, питання учні готують заздалегідь).
Ж. В е р н. Я дуже радий бачити ще одне покоління моїх читачів.
 Я завжди вірив у силу людини, її розум, здатність змінити життя на землі на краще за допомогою науки.
Я готовий відповісти на ваші запитання.
1-й учень. Де і коли Ви народилися?
Ж. В е р н. У 1828 р. У Франції, у м. Нант.
2-й учень. Ким були Ваші батьки?
Ж. Верн. Батько був юристом і наполягав на тому, щоб і я пішов цією дорогою. Але сталося по-іншому.
3-й у ч е н ь. Як Ви вчилися в школі?
Ж. Верн. Загалом добре. Але улюбленими предметами, за які я з легкістю отримував вищі бали, були французька мова та література.
4-й учень. Які події дитинства запам'яталися Вам на все життя?
 Ж. В е р н. Я завжди хотів вирушити у морську подорож. І, коли мені було 11 років, я втік із дому і найнявся юнгою на шхуну, яка відпливала до Індії. Але батьки розшукали мене й повернули додому, а у велику навколосвітню подорож я все ж таки вирушив, але пізніше, коли вже став дорослим.  
5-й учень. Яку освіту Ви здобули?
Ж. Верн. Підкорившись бажанню батьків, після ліцею я продовжив навчання у Паризькій школі права. Закінчивши її й отримавши диплом юриста, я переконав батьків, що моє справжнє покликання — література й театр. Життя  моє тоді було нелегким, але я жодного разу не пошкодував про свій вибір.
6-й учень. Коли до Вас прийшла слава?
Ж. Верн. У 1863 р., коли був надрукований роман «П'ять тижнів па повітряній кулі». У цьому творі я передбачив місцезнаходження тоді ще не відкритих витоків Нілу, «сконструював» аеростат з температурним управлінням.  
7-й учень. У чому секрет Вашого успіху?
Ж. Верн. Я завжди любив життя, пригоди, мандрівки, прагнув мішатися про цей прекрасний світ якомога більше, дуже багато й наполегливо працював. Нагородою за це стала любов багатьох поколінь читачів до моїх книжок.
8-й учень. Що б ви побажали сучасним дітям?
Ж. Ве р н. У своїх книгах я попереджав, що наукові відкриття можуть не тільки приносити людству не тільки користь, але й шкоду. Я хотів би, щоб ви пам'ятали про це, коли сідаєте за комп'ютер, перед екраном телевізора, користуєтесь мобільним телефоном. Цими винаходами  людство може пишатися, але в усьому треба знати міру. Не забувайте про чудову природу нашої землі, подорожуйте рідним краєм та чужими містами й морями, бережіть екологію нашої планети, щоб чисте повітря й воду могли мати не тільки ви, але й наступні покоління.
2 . Повідомлення вчителя про історію написання твору "П'ятнадцятирічний капітан" (1878)
Вчитель: Сьогодні ми познайомимося з одним з творів Жюля Верна –
«П’ятнадцятирічний капітан». Історія його написання така: Коли синові письменника Мішелю виповнилося 15, батько задумав зробити йому незвичайний подарунок. Він подарував йому... Діка Сенда, головного героя його нового роману «П'ятнадцятирічний капітан».
Дік Сенд повинен був стати для сина прикладом для наслідування.
3. Бесіда з учнями про їхні враження від твору та його героїв.
- Підніміть руки, хто прочитав або почав читати цей твір.
- Поділіться своїми враженнями від твору та його героїв.
 ІІІ.Актуалізація знань про роман.
- До якого жанру можна віднести твір Ж. Верна «П’ятнадцятирічний капітан»? (якщо виникають труднощі даю підказку: це вірш? байка? оповідання? роман?)
- Пригадайте що таке роман, дайте визначення? (Це великий за обсягом і складний за будовою твір, часто зі значною кількістю дійових осіб, у якому детально зображуються певні життєві по дії чи явища)
Роман (франц.rоman - романтичний) - один із жанрів епічної розповідної літератури; великий, складний за будовою, прозовий (рідше віршований) епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів. Роман може бути історичним, побутовим, соціально-філософським, пригодницьким тощо.
Пригодницький (авантюрний) роман (франц.aventure - пригода) - великий за обсягом, переважно прозовий твір із гострим динамічним сюжетом та пригодницькими ризикованими ситуаціями.
З-поміж великої кількості літературних жанрів Жюль Верн віддавав перевагу роману. Роман дає автору змогу докладно показати історію формування того чи іншого характеру, дослідити певну проблему та вільно пересуватися як у просторі, так і в часі. Існує багато різновидів роману: автобіографічний, історичний, пригодницький тощо. 
В основі пригодницького роману лежить якась пригода, незвичайна подія, часто - небезпечна подорож. Для пригодницького роману характерний напружений динамічний сюжет, насичений таємницями, загадками, незвичайними подіями і несподіваними поворотами в їхньому розвитку (спочатку зачитую визначення, потім диктую їм).
Ознаки пригодницького роману:
соціальні мотиви;
волелюбні настрої;
герої-мандрівники, вчені, дослідники - розумні, вольові, сміливі, шляхетні люди;
наявність інтриги, таємниці;
незвичайність сюжету;
географічне тло.
Головний герой пригодницького роману, як правило, - герой у повному розумінні цього слова. Це мужня і благородна особистість, здатна ризикувати власним життям, діяльна й активна людина.
«П'ятнадцятирічний капітан» є пригодницьким романом.
Цей твір належить і до так званих географічних романів. У основі його сюжету - географічна помилка: замість Південної Америки герої роману потрапляють до Африки. При цьому маршрут подорожі
«Пілігрима» з одного океану до іншого вивірений до милі й науково обґрунтований.
ІV.Словникова  робота.
 Пілігрим ( від  старонімецького  piligrim     та  латинського  peregrinus – чужоземець)
·        Богомолець,  паломник,  що  йде  на  поклоніння  до  “святих  місць”
     2.( перен.) Мандрівник,  подорожній.
Пропоную  учням  самим  визначити,  у  якому  значенні  використовується  це  слово,  та  надаю їм  можливість    поміркувати,  чому  саме  таку  назву  мав  корабель.
V.Підсумки.
1.Бесіда
 1.Які  факти  життя  і  творчості  Ж.  Верна  вразили  вас  найбільше?
2.Чому  пригодницькі  романи Ж.  Верна  називають  ще  «науковими  романами»  або  пригодницько – географічними?
3.  Знайдіть ознаки  пригодницького  роману  в  цьому  творі.
4. Чи  виникло  у  вас  бажання  прочитати  інші   твори  Ж.  Верна?
IV.    Домашнє завдання   
Прочитати І  частину  роману «П'ятнадцятирічний капітан» .
Опрацювати  статтю  підручника
Вивчити  визначення  жанру  роману  та  особливості пригодницького  роману.




Урок  №2
Тема. Тема духовного випробування людини в романі Ж. Верна "П"ятнадцятилітній капітан"
Мета. Навчити  учнів   аналізувати   художні  образи  і  текст;  удосконалювати  навички  виразного  читання; розвивати усне монологічне та діалогічне мовлення школярів, уміння  використовувати під час відповіді цитати з тексту; виховувати мужність та доброту, відвагу та здатність до самопожертви  заради життя інших,  наполегливість  у  досягненні   поставленої  мети.

Обладнання:  текст  роману
                                                                                                                                                                                                                                                             
                              Багато великого є на світі, але 
                   немає   нічого  величнішого, ніж людина                                                                                                              
                                                                          Софокл
І.Зміст роботи.                                                                                                                       ІІ.Оголошення теми та епіграфа уроку. 
ІІІ. Актуалізація  опорних  знань  учнів .
1.Бесіда з учнями
-          В якій країні жив Жуль Верн?  (Франції)
-          Місто, в якому народився письменник? (Нанті)
-          Скільки романів написав Жуль Верн (більше ста романів)

2.Розгадайте кросворд і дізнайтеся, що головне в пригодницькому романі.
1






     
    
2


 





3








4




5





6





7



 1.Назва шхуни-бригу із роману «Пятнадцятирічний капітан». («Пілігрим».)
2.Імя негра,що відзначався величною силою.(Геркулес.)
3.Кузен місіс Уелдон. (Бенедикт.)
4.Кличка собаки. (Дінго.)
                                                       5. Країна, у якій була розвинена работоргівля. (Ангола.)
                                                       6.Прізвище хазяїна шхуни. (Уелдон.)
                                                       7. Прізвище капітана (Халл.)
                                                      (Ключове слово – «пригода».)

ІV. Робота  з  текстом.
Як  називалося  судно  на  якому пливли  герої?
Розкажіть  про  пасажирів.  Чому  вони  опинилися  на  «Пілігримі»?
Що  ви  дізналися  про  екіпаж  корабля?
Які  почуття  викликають  у  вас  герої  твору?
Знайдіть  у  тексті  описи  зовнішності  героїв.  Доповніть  їх  усними  характеристиками.

Які  герої  з»являються  на  борту  «Пілігрима»?
Зачитайте  уривки,  присвячені  потерпілим  з  «Вальдека»
Хто, крім  людей,  був  на  затонулому  кораблі?
Розкажіть,  що  дивного  було  в  поведінці  Дінго?  Як  він  ставився  до  людей  на  «Пілігримі»?
V. Слово  вчителя.
 Жуль  Верн у  романі  «П'ятнадцятирічний капітан»  показав  силу людського характеру на прикладі героїв, які  керувалися у своїх вчинках законами добра, справедливості, сили волі, готовністю прийти на допомогу. І  сьогодні  ми  поговоримо  про  тих  героїв  роману, що стали справжнім прикладом справжньої  людини.
VІ.Бесіда
Що  на  вашу  думку,   означають  слова  «сила  людського  характеру»? (Готовність  прийти  на  допомогу,  здатність  до  самопожертви,  наполегливість  у  досягненні  поставленої  мети)
Які  герої  роману  виявляють  силу  характеру  в  скрутних  ситуаціях? (Капітан  Халл,  місіс Уелдон,  Дік  Сенд,Геркулес)
Які  провідні  риси  характеру   притаманні  кожному  з  героїв? (Рішучість,  сила  духу,  сила  волі,сміливість,  гідність,  честь,  готовність  завжди  прийти  на  допомогу)
Як  Жуль  Верн  розкриває  жіночі  образи  в  романі?(  Місіс Уелдон -  любляча  мати,  хороша  дружина;  їй  притаманні  рішучість,  доброта,  гордість,  честь,  терплячість, милосердя.  Нянька   Джека -  темношкіра  Нен – добра.  Мужня,  вірна,  горда.)
VІІ. Переказ  епізодів,  у  яких  розкривається   сила  людського  характеру.
VІІІ. Колективне  складання   схеми  «Справжня  людина  роману «П'ятнадцятирічний капітан» Жуля  Верна. 
ІХ.  Підсумки  уроку.                                                                  
 Які   труднощі  виникли  в  героїв  роману  на  морському  шляху? Як  поводилися  герої  в  цих  складних  обставинах?  Які  риси  характеру  вони  проявили? Як  ставилися  одне  до  одного?
Що,  з  точки зору  Жуля  Верна,  означає  бути  «справжньою  людиною»?
Як,  на  вашу  думку.  Можна  виховати  в  собі  високі  моральні  риси  характеру?
Чого  навчили  вас  герої  роману?
Б.  Шоу  говорив  «Людина – що  цегла:  обпалюючись  вона  стає  твердою».  Чи  відповідає  характерам  героїв  роману  цей  вислів?  Доведіть  свою  думку.
Слово  вчителя.  Дійсно, діти,   вірно  говорив  Софокл  «Багато великого є на світі, але немає нічого величнішого, ніж людина»
 Х . Домашнє  завдання    
 1.Написати  твір – роздум  “Як  стати  справжньою  людиною?”
2.Дібрати  цитатний  матеріал  для  характеристики  Діка  Сенда











1






     
    
2


 





3








4




5





6





7



 1.Назва шхуни-бригу із роману «Пятнадцятирічний капітан».
2.Імя негра,що відзначався величною силою.
3.Кузен місіс Уелдон.
4.Кличка собаки.
                                                       5. Країна, у якій була розвинена работоргівля.
                                                       6.Прізвище хазяїна шхуни.
                                                       7. Прізвище капітана.

1






     
    
2


 





3








4




5





6





7



 1.Назва шхуни-бригу із роману «Пятнадцятирічний капітан».
2.Імя негра,що відзначався величною силою.
3.Кузен місіс Уелдон.
4.Кличка собаки.
                                                       5. Країна, у якій була розвинена работоргівля.
                                                       6.Прізвище хазяїна шхуни.
                                                       7. Прізвище капітана.

1






     
    
2


 





3








4




5





6





7



 1.Назва шхуни-бригу із роману «Пятнадцятирічний капітан».
2.Імя негра,що відзначався величною силою.
3.Кузен місіс Уелдон.
4.Кличка собаки.
                                                       5. Країна, у якій була розвинена работоргівля.
                                                       6.Прізвище хазяїна шхуни.
                                                       7. Прізвище капітана.









Урок  №3
Тема.  Образ  Діка  Сенда, моральні якості героя, його мужність і людяність.
Мета. Вчити  учнів  характеризувати  літературного  героя,  поглибити  знання  про  особливості  зображення  героя  в  епічному  творі;розвивати  уміння  працювати  з  цитатним  матеріалом,визначати  основні  риси  героя,давати  обгрунтовані  відповіді, чітко  висловлювати  свою  думку; виховувати  у  школярів  сміливість,  мужність,  відданість,  відповідальність,  наполегливість  у  досягненні  своєї  мети.
Обладнання. Пазли  з  висловом  епіграфом,  текст  роману.
                                                                           
                                  Чого  не  знає  людина?
                Людина  не  знає  тільки   межі  своєї  сили.
                                  Монгольська  народна    мудрість   


Хід  уроку
І.Робота  в  парах
Подивіться  на  вислів,  записаний   на  дошці.  Як  ви  гадаєте,  чого  не  знає  людина?Дізнатися  про   це  ви  зможете,  правильно  склавши  пазли,  що  у  вас   на  партах.
Учитель. Дік Сенд — один із улюблених героїв Ж. Верна. Письменник наділив п'ятнадцятирічного капітана найкращими моральними рисами, які притаманні Людині.
В образі Діка Сенда втілені мужність, наполегливість, рішучість, відданість, чого бракувало Мішелю, синові Ж.Верна. Батько хотів, щоб про його сина, який на час створення роману був п'ятнадцятирічним юнгою, говорили так, як сказав капітан Халл про Діка Сенда: «Дік Сенд стане колись гордістю американського флоту».
Словесне малювання.
— Спираючись на портретну характеристику Діка Сенда, подану письменником, розкажіть, яким ви уявляєте юнака. Які художні деталі портрета допомагають розкрити та краще зрозуміти характер, поведінку, моральні цінності героя?
3. Робота з текстом.
Що вам відомо про дитинство Діка Сенда?
Прокоментуйте, як до нього ставляться інші персонажі твору (капітан Халл, місіс Уеддон, Джек, Геркулес).
 Як це характеризує героя?
—Які підстави дали можливість капітану Халлу зазначити, що «Дік Сенд стане колись гордістю американського флоту»?
Знайдіть у тексті і зачитайте, як автор ставиться до свого героя. Чи співпадає авторська оцінка з вашою? Поясніть свою позицію.
Виступ учнів
 Як ви розумієте такий вислів автора: «Дуже рано, в тім віці, коли ще звичайно не замислюються над майбутнім, він усвідомив своє становище й дав собі обіцянку «стати людиною»? Обґрунтуйте свою точку зору.
Чи вдалося Діку стати саме такою людиною?
Чи легко далося Дікові Сенду рішення взяти відповідальність за долю людей на судні на себе? Чи відчував він страх перед невідомим майбутнім? Думку доведіть прикладами з тексту.
У хвилини розпачу Дік Сенд подумав: «Навіщо жити, коли не можеш нічим стати в пригоді тим, кого любиш?» Як ці слова характеризують п'ятнадцятирічного капітана? Чи можна вважати їх життєвим кредо Діка?
Капітан Халл теж висловився про Діка Сенда: «Скромність і доброта — в цих двох словах уся його вдача!» Чи згодні ви з цими словами?
Чи погоджуєтеся ви з тим, що той, «хто з дитячих літ усвідомив, що праця — це закон життя, хто змалу знає, що хліб заробляється тільки в поті чола, той завжди готовий на великі справи і в свій день знайде і волю, і силу, щоб їх здійснити». Підтвердіть свою думку фрагментами з тексту.
Розкажіть, які труднощі вдалося подолати Діку Сенду?  
Яка подальша доля героя?
Складання усного твору на тему: «Як стати справжнім капітаном?»
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1.Запитання для контролю.
Які риси вдачі Діка Сенда вам найбільше подобаються?
Чи хотіли б ви мати такого друга, як Дік Сенд? Чому?                                                                                         У чому полягає виховне значення образу п'ятнадцятирічного капітана?

V. Домашнє завдання




Урок  №3
Тема.  Образ  Діка  Сенда, моральні якості героя, його мужність і людяність.
Мета. Вчити  учнів  характеризувати  літературного  героя,  поглибити  знання  про  особливості  зображення  героя  в  епічному  творі;розвивати  уміння  працювати  з  цитатним  матеріалом,визначати  основні  риси  героя,давати  обгрунтовані  відповіді, чітко  висловлювати  свою  думку; виховувати  у  школярів  сміливість,  мужність,  відданість,  відповідальність,  наполегливість  у  досягненні  своєї  мети.
Обладнання. Пазли  з  висловом  епіграфом,  текст  роману.
                                                                           
                                  Чого  не  знає  людина?
                Людина  не  знає  тільки   межі  своєї  сили.
                                  Монгольська  народна    мудрість   


Хід  уроку
І.Робота  в  парах
Подивіться  на  вислів,  записаний   на  дошці.  Як  ви  гадаєте,  чого  не  знає  людина?Дізнатися  про   це  ви  зможете,  правильно  склавши  пазли,  що  у  вас   на  партах.
Учитель. Дік Сенд — один із улюблених героїв Ж. Верна. Письменник наділив п'ятнадцятирічного капітана найкращими моральними рисами, які притаманні Людині.
В образі Діка Сенда втілені мужність, наполегливість, рішучість, відданість, чого бракувало Мішелю, синові Ж.Верна. Батько хотів, щоб про його сина, який на час створення роману був п'ятнадцятирічним юнгою, говорили так, як сказав капітан Халл про Діка Сенда: «Дік Сенд стане колись гордістю американського флоту».
Словесне малювання.
— Спираючись на портретну характеристику Діка Сенда, подану письменником, розкажіть, яким ви уявляєте юнака. Які художні деталі портрета допомагають розкрити та краще зрозуміти характер, поведінку, моральні цінності героя?
3. Робота з текстом.
Що вам відомо про дитинство Діка Сенда?
Прокоментуйте, як до нього ставляться інші персонажі твору (капітан Халл, місіс Уеддон, Джек, Геркулес).
 Як це характеризує героя?
—Які підстави дали можливість капітану Халлу зазначити, що «Дік Сенд стане колись гордістю американського флоту»?
Знайдіть у тексті і зачитайте, як автор ставиться до свого героя. Чи співпадає авторська оцінка з вашою? Поясніть свою позицію.
Виступ учнів
 Як ви розумієте такий вислів автора: «Дуже рано, в тім віці, коли ще звичайно не замислюються над майбутнім, він усвідомив своє становище й дав собі обіцянку «стати людиною»? Обґрунтуйте свою точку зору.
Чи вдалося Діку стати саме такою людиною?
Чи легко далося Дікові Сенду рішення взяти відповідальність за долю людей на судні на себе? Чи відчував він страх перед невідомим майбутнім? Думку доведіть прикладами з тексту.
У хвилини розпачу Дік Сенд подумав: «Навіщо жити, коли не можеш нічим стати в пригоді тим, кого любиш?» Як ці слова характеризують п'ятнадцятирічного капітана? Чи можна вважати їх життєвим кредо Діка?
Капітан Халл теж висловився про Діка Сенда: «Скромність і доброта — в цих двох словах уся його вдача!» Чи згодні ви з цими словами?
Чи погоджуєтеся ви з тим, що той, «хто з дитячих літ усвідомив, що праця — це закон життя, хто змалу знає, що хліб заробляється тільки в поті чола, той завжди готовий на великі справи і в свій день знайде і волю, і силу, щоб їх здійснити». Підтвердіть свою думку фрагментами з тексту.
Розкажіть, які труднощі вдалося подолати Діку Сенду?  
Яка подальша доля героя?
Складання усного твору на тему: «Як стати справжнім капітаном?»
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1.Запитання для контролю.
Які риси вдачі Діка Сенда вам найбільше подобаються?
Чи хотіли б ви мати такого друга, як Дік Сенд? Чому?                                                                                         У чому полягає виховне значення образу п'ятнадцятирічного капітана?

V. Домашнє завдання


Тема:   Дік Сенд  і Негору
Мета: розкрити роль образу Негору  в авторсь­кому задумі роману, вчити аргументувати свою думку прикла­дами з тексту; розвивати  навички аналізу художнього твору; виховувати в щколярів цікавість до читання, дослідниць­кої роботи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і вироблення на їхній основі вмінь і навичок.
Хід  уроку
І. Перевірка домашнього завдання
ІІ. Підготовка до сприйняття теми уроку. Актуалізація знань.
1. Розв'язання кросворда.
1. Чилійський порт, в якому «Пілігрим» повинен був розвантажитися. (Валь­параїсо). 2. Одне з перших серйозних випробувань Д. Сенда як капітана. (Бу­ря). 3. Який острів, на думку Діка Сенда, побачив Геркулес в океані. (Пасхи). 4. Країна, до якої потрапили пасажири «Пілігрима». (Ангола). 5. Один із голов­них невільничих ринків Африки. (Казонде). 6. Кого використав Геркулес в ролі зв'язкового з Діком Сендом? (Дінго). 7. Славнозвісний чаклун, роль яко­го вдало зіграв Геркулес. (Мганнга).
 









2. Бесіда.
1.                Яке значення має пригода для роману «П'ятнадцятирічний капітан»?
2.                Яка роль у пригодницькому романі відводиться героям?
3.                Кого з дійових осіб роману ви можете віднести до позитивних, а кого — до негативних?
IIІ.Опрацювання теми уроку.
1. Бесіда.
- Чому ж тоді капітан Халл жалкував, що взяв на судно цього чо­ловіка?
-Чи не насторожує вас те, що Негору не розповідав про своє ми­нуле?
-Чим ви поясните фразу Ж. Верна, що він (Негору) — «дивний чоловік»?
-Чому під час полювання команди капітана Халла на кита-смугача Негору вирішив подивитися на полювання, адже він рідко виходив на палубу?
2. Дослідницька робота
Використовуючи ключові слова уривка з розділу IX («Капітан Сенд»), опишіть внутрішній стан Негору після трагедії в океані.
(«Яке враження справила трагедія на цього загадкового чоловіка», «дивився», «не зробивши жодного жесту», «не мовивши жодного сло­ва», «жадібно стежив», «обличчя незворушне»),
3.                Читання за особами.(с.182)
Розмова Негору з Діком і місіс Уелдон.
Місіс Уелдон:
Виразне читання вчителем уривка з тексту. «Тільки один чоло­вік на борту не був американець за походженням. Звали його Негору, родом він був із Португалії, але добре знав англійсьісу мову. На шхуні він виконував скромну роботу кока... Негору працював бездоганно».
-Ви хочете поговорити зі мною?
Негору:
-Ні, я хотів би поговорити з капітаном Халлом, — а якщо його не­має, то з боцманом Говіком.
Місіс Уелдон:
-Але ж вам добре відомо, що обидва вони загинули.
Негору:
-То хто тепер командує на кораблі?
Дік Сенд:
-Я. Капітан «Пілігрима» тепер я.
Негору:
-Ви?! П'ятнадцятирічний капітан?
Дік Сенд:
-Так. П'ятнадцятирічний капітан.
Місіс Уелдон:
-Так. На судні є капітан — капітан Дік Сенд! Прошу це пам'ятати. І знайте — він зуміє добитись послуху від кожного!
3.                Учитель.У цьому розділі читаємо: «прослизнула людська тінь», «прокравшись на корму», «пірнув у пітьму», «холодні й незворушні очі», «зла посмішка», «жорстокий вираз його обличчя».
Спираючись на висновки дослідницької роботи, прочитаному уривку, наведені вище словосполучення, обгрунтуйте — в чому вияв­ляється майстерність Ж. Верна в описах Негору? Чому саме такий підхід у письменника до змалювання героя?
4. Розкрийте історію Негору, спираючись на план:
а)скромний агент работорговця Алвіша;
б) каторжна тюрма в Сан-Паулу-ді-Луанда;
в) у тюрмі англійського пароплава до Нової Зеландії, в Окленд;
г) праця чесної людини;
ґ)кок на китобійному судні «Пілігрим».
- Що об'єднує Негору і Гарріса, цих пройдисвітів, «поважних ко­мерсантів»?
- Підтвердіть фактами, що ці торговці вже бачили різницю між справедливим і несправедливим, що «в них не було ніякої моралі».
- Яку пропозицію зробив Негору місіс Уелдон і якою була її ре­акція?
- Навіщо Гарріс бреше Дікові стосовно долі місіс Уелдон та її сина Джека?
- Що означає фраза Негору: «По краплі крові білої людини!»
- Гарріс гине від руки Д. Сенда, а Негору покараний Дінго. Чому такий фінал життя обирає Ж. Верн для двох работорговців? Обґрун­туйте свої міркування.
5. Розповідь від імені героя.
Розкажіть від імені Діка Сенда, про своє відношення до Негору, і навпаки.
IV.Висновки уроку. Складання схеми.
- Що спонукає  Негору займатися недостойною людини справою?
- Яка риса характеру скеровує поведінку героя щодо нещасних рабів?
-  Як поводить він себе стосовно білих людей, людей своєї раси?
- Чи розуміє Негору, що він стали на шлях знищення цілих народів?
-  Висловте своє ставлення до Негору. Порівняйте образи Негору й Діка Сенда
- Яка роль образу Негору в динамічному розвитку сюжету пригодницькогороману?
IV. Домашнє завдання
1. Повторити зміст розділів II частини (I, IV, VII-IX, X, XII).
2. Підготувати детальний переказ епізоду «Прихід невільників до Казонде» (за розділом IX, частина II).
Індивідуальне завдання.
1. За розділом I(II частини) роману та додатковими матеріалами підготувати «політичний огляд» за темою «Історія работоргівлі».
2.     Дослідити мовні засоби, які використовує Ж. Верн, описуючи шлях невільників (розділ VIII).



6 урок
Тема: Проблема  рабства в романі Ж.Верна „П’ятнадцятирічний капітан”.
Мета.  Вчити визначати риси характеру героя; допомогти зясувати гуманістичні погляди автора; виховувати негативне ставлення до приниження, дискримінації людини
                                                                                                                                
Работоргівля – це слово,
якому не  повинно бути місця в
людський мові...”
Ж.Верн
Хід  уроку
І  Мотивація  навчальної  діяльності.
-Діти,  чи  існує  рабство  сьогодні?   Що  вам  про  це  відомо? (Чимало громадян СНД їдуть на заробітки до країн Європи та Азії і потрапляють там у рабство. Віддавши паспорт та інші документи «хазяїнові», довірливі заробітчани можуть втратити й власну свободу. В Україні навіть існує акція «Жінки проти рабства», в ній бере участь відома українська співачка Руслана Лижичко.)
мовою цифр
·         За оцінкою Міжнародної організації Праці, жертвами примусової праці, праці за борговими зобов'язаннями, примусової дитячої праці та сексуальної експлуатації є 12,3 млн людей; за іншими оцінками, їх нараховується від 4 млн до 27 млн.
·         За даними ФБр, торгівля людьми щороку приносить прибутки у розмірі приблизно $ 9,5 млрд. Вона тісно пов'язана з відмиванням грошей, наркобізнесом, підробкою документів та контрабандою.
·         Україна належить до країн 2 категорії (всього їх 3), тобто прагне наблизитися до світових стандартів щодо боротьби з рабством, але це не завжди вдається. Головними країнами, куди потрапляють українці, є Туреччина, Польща, Чехія, Італія, Греція, Сербія, Чорногорія та ін.
ІІ. Вивчення  нового   матеріалу.
Ø Як  виникло  рабство?  З  яких  причин?
1.Про  це  нам  повідомлять    наші  «історики»                 ( виступ  учнів – істориків)
1-й учень. Рабство— це насильницьке підпорядкування однієї людини іншою або однієї групи людей іншою групою людей. У раба не має особистих прав власності, його можна продати, убити.
2-й учень. Рабство відоме з доісторичних часів, але набуло роз­квіту після падіння Римської імперії. У XVI — XVIII ст. в Іспанії, Порту­галії й Великобританії, а в Америці в XVII — XIX ст. рабська праця стала основою економіки. Мільйони африканців вивозилися з континенту до інших країн і використовувалися як безкоштовні знаряддя праці, працюючи на плантаціях, а пізніше — на мануфактурах. Велика їх кіль­кість помирала, але все одно вигода від подібної експлуатації була ве­личезною.
1-й учень. Рабство в Британській імперії було заборонене в 1833 р., у США наприкінці Громадянської війни 1861—1865 рр., але не­легально продовжує існувати в деяких країнах.
1.     Закінчи  речення         
Рабство – це...
ІІІ.Слово вчителя
Щоб краще усвідомити, що таке рабство і які його наслідки, зверні­мося до розділу «Работоргівля» з роману «П'ятнадцятирічний капітан».
Жуль Верн писав: «Работоргівля! Усі знають, що означає це слово, якому б не повинно бути місця в мові людини. Цю ганебну торгівлю трива­лий час із великим зиском проводили європейські краї­ни, що володіли заокеанськими колоніями — Англія, Франція, Іспанія...» 
Чимало сторінок роману присвячено жах­ливим картинам африканської работоргівлі. «Як важко мені описувати ці картини! - пише автор. - Але я вважав своїм обов 'язком відтворити їх у всій їхній жахливій реальності». З якою метою, на вашу думку, автор представляє своїм читачам ці страшні звірства?
Назвіть іще твори світової літератури, де засудже­но работоргівлю.
 Словниковий диктант. (Розподілити героїв роману у дві колонки)
                                              (Дік Сенд, Гарріс, Муані-Лунга, Нен, Геркулес, Ібн-
                                              Хаміс, кузен Бенедмкт, місіс Уелдон, Негору, Жозеф
                                                Антоніу Алвіш)
ІV.Бесіда.
Ø Назвіть героїв роману, які займалися справою, недостойною людини. (Негору, Гарріс, Муані-Лунга, Жозеф-Антоніу Алвіш, Коїмбра.)
Ø Як Негору та Гарріс ставилися до нещасних ра­бів? Що для них було найважливіше? (Жадоба до гро­шей, до наживи.)
Ø Відомо, що Гарріс — американець, Негору — пор­тугалець. Як вони поводилися з білими людьми, тоб­то з людьми своєї раси? (У їхній ганебній справі не має значення колір шкіри людини.)
Ø Чи усвідомлювали Гарріс та Негору, що вони стали на шлях знищення цілих народів? (Вони взагалі не задумувалися над світовими проблемами. Для них го­ловне — гроші.)
Складання схеми до образів Негору та Гарріса.
IV.    Закріплення вивченого матеріалу
Контрольні запитання.
v Жуль Верн через образ Діка Сенда висловлює дум­ку: «Деякі молоді й здорові з вигляду невільники зне­нацька падають мертвими... Левінґстон писав про це: «...На мою думку, це стається з вільними людьми, не­сподівано оберненими на рабів, які зовсім не були готові до такої долі».  Як ви розумієте думку письменника?
v Як ви думаєте, високі моральні якості людини залежать від раси?
v Як  були  врятовані  герої  роману?
v Як  склалося  їхнє  подальше  життя?
v Закінчіть речення-звернення до работорговців:
«Негр Геркулес — не «чорне дерево», а справжня
Людина, гідна великої поваги, тому що...» Напишіть невеличке есе. (Зачитування есе.)
V.Підсумки.  Прийом  «Мікрофон»
1.  Я  знаю,  що  рабство – це…
2.Я  вважаю,  що рабство…
3. Я  співчуваю...
VІ.    Домашнє завдання Підібрати цитатний матеріал про роль науки у житті героїв.Виписати вислови відомих людей про роль на­уки у житті людей.Підготувати малюнки до роману (за бажанням).




Работоргівля – це слово, якому не  повинно бути місця в
Людський мові...”
Ж.Верн


 




 Урок  №7
Тема: Велич науки і знань, людяність і безкорисливість відважних мандрівників у романі Жуля Верна „П’ятнадцятирічний капітан”.
Мета: Пояснити причини появи нового типу науково-пригодницького роману; допомогти усвідомити пізнавальне значення твору; вчити учнів встановлювати зв'язки між ключовими епізодами твору; розвивати навички колективної роботи, образне та асоціативне мислення, творчі здібності учнів, навички виразного читання, аналізу тексту, вдосконалювати культуру мовлення; виховувати в дітей повагу до знань, любов до природи.
                          Юний читач, ознайомившись із       
                         книгами  Жуля  Верна, зрозуміє, що
                         йому дають справжні знання.                                                                         
                                             М.Салтиков-Щедрін                                                                                          
ХІД УРОКУ
I.Оголошення теми, мети та завдань уроку
II.Актуалізація опорних знань учнів
1.      Літературний диктант «Упізнайте героя» і впишіть пропущені слова.
«Тільки один чоловік на борту не був американець за походженням. Звали його ..., родом він був із..., але добре знав англійську мову. На шхуні він виконував скромну роботу... (Негору, Португалії, кока.)
Ім'я Дік — скорочене від... — дано маленькому сироті на честь жалісливого перехожого. (Ричард.)
«Дік був скупий на слова та жести. Дуже рано, в тім віці, коли ще звичайно не замислювався над майбутнім, він усвідомив своє становище й дав собі обіцянку...» (Стати людиною.)
«Дік Сенд вирушив у плавання на судні свого благодійника ..., яким командував його покровитель капітан...» (Джеймса Велдона, Халл)
«Найстарішого негра звали...» (Том.)
«Решта негрів були молоді люди від двадцяти п'яти до тридцяти років, звали їх...,...,... і...». (Бет, Остін, Актеон, Геркулес.)
«Літери ..., вигравіювані на нашийнику, — оце і все, що в'язало Дінго з минулим, яке досі так і залишилося загадкою». (С.Б.)
«Під третю годину ранку старого Тома стало хилити на сон... Тим-то він і не помітив, що на палубі прослизнула людська тінь. То був...» (Негору.)
2.Завдання: розташуйте події у їх логічній по слідовності.
9.Розкриття таємниці літер «С» і «В».
6.Пригода в термітнику.
2.Полювання на смугача.
5. Зустріч героїв з Гаррісом.
8. Втеча з факторії.
7.Ярмарка в Казонде.
3.Загибель капітана Халла та його команди.
1. Порятунок потерпілих з «Вальдека».
4.Важкий шлях «Пілігрима» до омріяного порту.
III. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Бесіда.
Чи подобається вам подорожувати?
Чи сподобалося вам подорожувати разом з командою «Пілігрима»?
Які пригоди, що сталися з героями Ж.Верна, вам найбільше запам'яталися?
Назвіть джерела, з яких письменник черпав нові знання, відомості про материки, острови, віддалені від Франції.                                                                                                                               
Що означало для Ж.Верна «навчати читачів,розважаючи їх»?
Давайте  пригадаємо  ознаки  пригодницького  роману.


Як ви  гадаєте «П»ятнадцятирічний  капітан» - розважальний  твір  чи  навчальний  посібник?
2.Учні інсценізують «Розповідь кузена Бенедикта про себе».
Учитель. Відомо, що Бенедикт — простодушний і безстрашний. Він з усіма товаришує, нжому не заважає, має широкі знання з географії, біології. Він повністю заглиблений у науку, одержимий науковими ідеями. Але його анекдотична неуважність заважає йому в досягненні наукових відкриттів.
Аналіз образу кузена Бенедикта.
Знайдіть і прочитайте опис зовншності героя.
Опишіть поведінку героя? (Він дивак, схожий на малу дитину.)
Назвіть основні риси характеру Бенедикта. (Глибокі знання, схильність до дивацтва, благородства, ерудиція.)
Яку роль відіграє Бенедикт у романі? (З образом кузена Бенедикта пов 'язана тема науки в романі.)
Якого   ще  науковця  показано  в  романі?
Словникова робота. Пейзаж(франц. Рауsage  від  рауs—країна, місцевість) — опис природи.
Ентомолог — науковець, який вивчає комах.
3. Зачитати описи природи, які є у тексті.Яке їх значення?
4.Вікторина.
Джек «гадав, що м'ячі, повітряні кулі, ляльки, паяци ростуть просто на гілках» дерева. Назвіть його. (Каучуконос)
Від укусів якої комахи гинуть каравани в'ючних тварин? (Муха цеце.)
Чому кузен Бенедикт відчував огиду до квітів? («...деякі квіти ловлять комах своїми пелюстками і висмоктують їх!»)
Які звірі мали загризти Геркулеса, який непомітно йшов услід за невільничим караваном? (Леви і гієни.)
«Проминули два охоплені пожежею села... Поля спустошені...» Що вирощували селяни на своїх полях? (Маїс, сорго, боби, земляні горіхи.)
Від «велетенських» щелеп цих комах тікають навіть леви та слони. Назвіть комах. (Терміти.)
Чому волохату істоту, яку приніс Геркулес, кузен Бенедикт зарахрав до класу комах? (Вона мала шість ніжок, а це свідчення того, що це комаха.)
«Терміти куди хитріші за нас!» Доведіть, що кузен Бенедикт говорив правду. (У термітів дуже розвинений інстинкт самозбереження. Вони відчули загрозу повені й вчасно залишили термітник.)
Цих пташок індіанці називають «сонячним промінням», «царицями квітів», «небесними квітами», а їхнє пір'я вони вплітають у прикраси. Назвіть пташок. Чи побачив їх в Африці Джек? (Колібрі. Не побачив.)
5.Слово  вчителя. У творах Ж.Верна панує культ знань. Письменник
виховує у читачів любов до знань. У свій час Рабле зазначав, що
«шлях до справжнього знання» не буваєлегким. Нелегкий шлях до нового, до справжніх знаньописаний у романах Ж.Верна. Російський письменник XIX ст. М.Салтиков-Щедрін відмітив, що юний читач, ознайомившись із книгами Ж.Верна, «зрозуміє, що йому дають справжні знання».
IV.    Підсумки.
У пригодницьких творах є багатий пізнаваль­ний матеріал. Письменники розглядають мо­ральні й соціальні проблеми, виступаючи про­ти пороків людського суспільства. І, я вважаю, найголовніше — ця література виховує Справж­ню Людину. Кращі герої романів Жюля Верна відзначають­ся незвичайною моральною чистотою, цілеспрямо­ваністю; зібраністю, не знають ні лицемірства, ні розрахунку. Сміливцям, які вірять в успіх своєї спра­ви, вдається будь-яке найважче починання. Товариш виручає товариша з біди. Сильний приходить на до­помогу слабкому. Дружба скріплюється суворими випробуваннями. Злодії завжди викриваються й за­знають покарання за свої злочини. Справедливість завжди торжествує. Мрія завжди здійснюється. 

На творах Жюля Верна виховувались численні покоління юних читачів. Відомі вчені, винахідни­ки, мандрівники з подякою згадують, що юнацьке захоплення Жюлем Верном допомогло їм знайти своє покликання, а іноді навіть наштовхувало на відкриття. Академік В. О. Обручев говорив, що він став мандрівником після читання романів Жюля Верна. К. Е. Ціолковський стверджував, що книги Жюля Верна збудили в ньому прагнен­ня до космічних подорожей. 

Коли космічна ракета вперше передала на Зем­лю фотографію зворотного боку Місяця, одному з «потойбічних» кратерів було присвоєно ім'я Жюль Верн. Цей кратер прилягає до Моря Мрії. А я бажаю, щоб романи Жюля Верна допомогли здійсненню вашої мрії. 

Бесіда.
Що нового і з яких галузей науки ви дізналися з роману «П'ятнадцятирічний капітан»?
Як виражена позиція автора щодо природних багатств?
Доведіть, що роман «П'ятнадцятирічний капітан» є науково-популярним.
Які гуманістичні погляди Жуля Верна відображені в творі?
V.      Домашнє завдання
Підготуватися до письмового твор
у.



Урок  №8
Тема Розвиток  зв»язного  мовлення.Письмовий  твір  за  романом  Жуля  Верна «П»ятнадцятирічний  капітан»
Мета: розвивати творчі здібності учнів, навички усного й писемного мовлення, уміння писати тво-ри-роздуми на літературну тему; формувати вміння висловлювати власну думку; виховрати самостійність, бажання до творчості.
Обладнання: текст Ж.Верна «П'ятнадцятирічний капітан».
ХІД УРОКУ
·                    Оголошення теми, мети і завдань уроку
·                    Бесіда
1.Чи  змінилося  ваше ставлення  до  науки  після  прочитання  роману Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан»?
2.Які  саме  науки  знають  і  люблять  герої   роману?
3.Які    знання  допомагають  героям  Жуля  Верна  у  скрутних  ситуаціях?
4.За  яких  умов  на  землі  життя   може  бути   комфортнішим? 
    IIІ. Повідомлення тем творів
Уславлення величі  науки і знань у романі Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан».
Як  стати  справжньою  людиною (за  романом  Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан».)
Привабливість образу Діка Сенда
Чи хотів би я, щоб моїм другом став Дік Сенд із роману Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан»?
ІV .Опрацювання теми твору за вибором учнів
 Обговорення пам'ятки про хід написання твору-роздуму за романом Ж.Верна «П'ятнадцятирічний капітан».
V.Написання чорнового варіанта твору
VІ. Написати чистовий варіант твору-роздуму.
VІІ.   Домашнє завдання
Підготуватись до позакласного читання Р.Бредбері «Все літо в один день»







Немає коментарів:

Дописати коментар