Відкритий урок: Джеймс Олдрідж "Останній дюйм"

ТЕМА.  Джеймс Олдрідж «Останній дюйм». Віра у внутрішні можливості людини,подолання нею життєвих випробувань,здатність до порозуміння. Утвердження сімейних цінностей.
МЕТА: навчити бачити проблему твору, розмірковувати над нею, висловлювати своє судження; вдосконалювати навички текстологічного аналізу твору; виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість, вміння обстоювати власну думку;виховувати повагу до батьків,бажання зробити перший крок до подолання сімейних конфліктів.
ХІД УРОКУ
                                                                                       «КОЛИ,ЗДАЄТЬСЯ, ЖИТИ НЕСПРОМОГА,
                                                                                        КОЛИ, ЗДАЄТЬСЯ, БІЛЬШЕ СИЛ НЕМА,
                                                                                        ПОВІР У СЕБЕ – І ТВОЯ ТРИВОГА
                                                                                        РОЗВІЄТЬСЯ, ЯК МАРЕВО, САМА…»
І. Організаційний момент
Учитель. Добрий день! Я вас вітаю,дорогі діти,вітаю своїх шановних колег на уроці. Нідерландський філософ Бенедикт Спіноза говорив: «Якщо ви хочете,щоб життя посміхалося вам,подаруйте йому свій хороший настрій.». Дуже хочеться,щоб кожен із вас через знання та діяльність на уроці зумів поліпшити собі настрій. Отож, запрошую до співпраці.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.     Відеоролик «Листи батькам»
2.     Метод «Прогнозування»
-         Діти. Давайте спробуємо здогадатись, про що піде мова на сьогоднішньому уроці?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
    Отож,тема нашого уроку…(слайд1)
1.     Вступне слово вчителя:
Батьки і діти — це любов і сльози,
Це вічне щастя і одвічний біль.
Це
 сонце і тепло, сніги й морози,
Мед на вуста й на вічні рани сіль.

 Життя! Яке воно непередбачуване,мінливе, бурхливе. І так хочеться, щоб воно було наповнене тільки щасливими хвилинами, приємними моментами. Але трапляється так,що ці хвилини затьмарюють сімейні негаразди,прикрощі,і найстрашніше – непорозуміння з батьками.
2. – Які стосунки ідеальні між дітьми та дорослими? (відверті,теплі,дружні)
Отож, метою нашого уроку є винести рецепт досягнення порозуміння у сім’ї,тобто з’ясувати,які мають бути стосунки між рідними людьми – батьком і сином, обговорити можливі способи їх зближення,вміння розвивати толерантність,повагу до батьків і відповідальність перед родиною.
1.     Бесіда з учнями
-         Чи любите ви море?
-         Хто з вас відпочивав на морі?
-         З ким ви їздили на море?
2.     «Словесне малювання» (зобразіть одним – двома словами, яким запам’яталося вам море?)
До речі, художників, які зображують на своїх полотнах морський пейзаж називають мариністами.(слайд 2)
-         Діти, а чи зрозуміли ви, чому ми з вами заговорили про море? (тому,що події відбуваються саме на морі)
-         Що символізує море? (життя,зміни. Життя як море, то спокійне,то бурхливе)(слай 3-4)

ІV.Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу 
1) Сюжет твору. Вправа «Встанови послідовність».
Учитель пропонує учням набір цитат із твору, які вони повинні скласти в правильному порядку і зачитати (Додаток № 1).
«Отак він і залишився з порожніми руками, коли не брати до уваги байдужу дружину, якій він не був потрібен, та десятирічного сина…»
«Бен узяв хлопчика з собою на «остер», який страшенно кидало…»
«Хлопчик опустив голову і тихенько заплакав.»
Він (батько) знав, що тон у нього різкий, і сам завжди дивувався,чому не вміє розмовляти з сином».
«Бен і прилетів сюди, власне, заради акул…».
«Взявши в рот трубку і опустивши вниз кінокамеру… Бен зник під водою».
«Підвівши очі, він побачив, що вороже настроєна акула – кішка пливе просто на нього».
«Тоді Бен глянув на руки і побачив, що права мало не зовсім одірвана.., ліва була схожа на шматок м’яса…».
«Доведеться тобі взятися за діло самому, Деві…».
«Та ось хвіст і колеса літака торкнулася землі - це був останній дюйм».
«Їм обом потрібен час».
  За жанром твір Олдріджа «Останній дюйм» – це новела (пригадуємо, що таке новела)
-         А давайте переглянемо про що цей твір
1.     Перегляд відео «Останній дюйм»
2.     Робота з текстом.
-         Хто є головними героями твору?
-         Що можна сказати про стосунки в сім’ї героїв?
-         Яким було ставлення батьків до Деві? Які речення найчастіше вживає батько до сина? (наказові)
-         У чому причина таких стосунків? (вони не розуміють один одного)
3.     Проблемне запитання.
-         Чому виникає непорозуміння, відчуження між батьками та дітьми?
4.     «Ланцюжок». Причини непорозуміння у стосунках між батьком і сином: самотність, недовіра, байдужість, зрада, конфлікт, непорозуміння, відчуження
              Отже. Ми з’ясували причини непорозуміння між батьком і сином. Що ми можемо  їм порадити?
Скласти «дерево порозуміння»
Поміркуйте,  які поради ви дали б батькові та синові, щоб вони могли подолати останній дюйм відстані? Запишіть їх на листочках і почепіть на «дерево порозуміння».
Учні дають свої поради.
Вчитель. Ось наше дерево  звеселилося барвистими листочками і буде символізувати дерево вирішення проблеми між батьками та дітьми.
5.     Проблемне питання.
-         А яку ситуацію пропонує використати Дж.Олдрідж для подолання відчуженості між батьком і сином? (екстремальну ситуацію)
-         Пригадайте твори, в яких герої потрапляли в екстремальні ситуації («Робінзон Крузо», «Жага до життя», «15 річний капітан»). Наші герої теж опинились в екстремальній ситуації. Невже потрібна була екстремальна ситуація, щоб герої змогли розгледіти один одного?


6.     Завдання з математики. А зараз візьміть лінійку,олівець і накресліть відрізок, що означає 1 дюйм (2,5см). Дюйм – зовсім невелика відстань,але іноді вона перетворюється на прірву,яку і впродовж життя люди не можуть здолати.
7.     Слово вчителя. Саме так,дюйм за дюймом йдуть герої назустріч один одному. Вони йдуть разом до своєї перемоги, і не тільки у фізичному плані, а найголовніше – психологічному.
-         Чи згодні ви зі словами епіграфа: «Коли, здається жити неспромога…»
-         Як ви вважаєте, чи має місце ця проблема сьогодні?
-         Якби нам випала можливість погортати сімейний альбом родини Деві,
як ви думаєте,що б ми змогли там побачити? Які фото там були б?
8.Колаж. «Щасливі миті мого життя».  Діти презентують свої фото.
       V. Закріплення вивченого матеріалу. Виставлення оцінок.
            1. Слово вчителя. Отож, сьогодні ми з вами придумали власний рецепт   досягнення  успіху у стосунках з рідними людьми і він полягає у тому…
           Рецепт №1. Знаходити порозуміння
           Рецепт №2. Бути уважними і терплячими одне до одного
Рецепт №3 Не  впадати у відчай
Рецепт №4. Ніколи не втрачати бажання жити.
Рецепт №5. Вникати в проблеми близьких людей.
            Рецепт №6. Найдорожче – це життя.
 (перелік рецептів). Я спобдіваюсь, що цим рецептом ви обов’язково скористаєтесь і він стане вам у нагоді. І дуже хочеться, щоб ви ніколи не ставали у чергу для спілкування зі своїми батьками, так як хлопчик,у одній із поезій.

Отец, как обычно, с работы пришёл
И чинно уселся за письменный стол,
Привычно открыл верхний ящик стола,
Затем с головой погрузился в дела.

«Пойду – ка я к папе, - сказал маме сын,
-Он, верно, скучает, коль снова один».
-«Не надо мешать. Он там занят теперь»
Но сын не послушал, открыл тихо дверь.

С отцом незаметно он рядышком встал.
Склонившись над книгой, тот что – то писал.
«А что в этой книге?» - «Ты вряд ли поймешь»
-«Но,папа,я буду стараться». – «Ну что ж.

Здесь важные встречи, людей имена,
Здесь всё чем я занят в течение дня»
Уставился мальчик на папу, любя:
«Скажи, а записан ли я у тебя?»

Твір «Останній дюйм – це своерідний глибокий роздум про вічні цінності людського життя, про становлення людини, про духовне зближення батьків і дітей.
    Прийшовши сьогодні додому. обов’язково поцілуйте своїх батьків і подякуйте їм за те, що вони у вас є, що вони про вас піклуються, захищають. І батькам теж потрібно подякувати вам, адже ви є у них. Тому давайте просто приносити одне одному радість. Це так мало і так багато водночас. Бажаю вам повного взаєморозуміння з вашими батьками, справжньої духовної близькості.
VІ. Домашнє завдання. Написати в зошит прислів’я та приказки про сім’ю. Підготувати повідомлення про Р.Кіплінга.
Звучить пісня  Анатолія Матвійчука «Присвята батькам»




Немає коментарів:

Дописати коментар